Yasaman

اتفاقاتی که علت ریزش موی سر هستند!

اتفاقاتی که علت ریزش موی سر هستند، چیست؟

علت ریزش موی سر در افراد مختلف متفاوت است. ما در اینجا به برخی از مهم‌ترین عواملی که ممکن است باعث ربزش موها در زنان شوند، اشاره می‌کنیم. معمولاً با شناسایی علت ریزش موی سر می‌توان تا حد زیادی از آن جلوگیری یا آن را درمان کرد. اگر فکر می‌کنی بدنت سالم است و مشکل خاصی نداری، ولی با مسئله ریزش مو روبه‌رو هستی، در اینجا مهم‌ترین اتفاقاتی را که علت ریزش موی سر هستند، بخوان. ما در این مقاله به تو می‌گوییم چه اتفاقاتی برای بدن می‌افتد که باعث ریزش موها می‌شود.

"با این روش طبیعی درمان ریزش مو در زنان موهایی به زیبایی زنان هندی داشته باش!" را اینجا بخوانید.

اولین علت ریزش موی سر در زنان: عوامل ارثی

ژن ریزش مو اغلب از طریق وراثت منتقل می‌شود. پس اگر والدین تو دچار مشکل ریزش مو هستند، احتمال دارد که تو هم همین طور باشی.

دومین علت ریزش موی سر در زنان: تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در بدن، حساسیت فولیکول‌های مو را افزایش می‌دهند و باعث ریزش مو می‌شوند. يائسگی، کيست تخمدان، هيپوتيروئيد، هيپرتيروئيد و غيره از عواملی هستند که تعادل هورمونی بدن را به هم می‌زنند و در نهايت، موجب ريزش موها می‌شوند.

سومین علت ریزش موی سر در زنان: بارداری

بیشتر زنان طی دوران بارداری و پس از آن، کمبود آب بدن، خستگی و عدم تعادل هورمونی را تجربه می‌کنند. این مسئله باعث افزایش حساسیت فولیکول‌های مو و همچنین، ریزش موها می‌شود. بنابراین، یک علت ریزش موی سر در زنان، بارداری است.

چهارمین علت ریزش موی سر در زنان: استرس فیزیکی و روانی

بیماری‌های مزمن، کاهش وزن شدید و بیش از حد و فعالیت فیزیکی زیاد باعث می‌شود که بدن دچار خستگی شود. همین مسئله باعث می‌شود که فولیکول‌های مو ضعیف و موها دچار ریزش شوند.

پنجمین علت ریزش موی سر در زنان: عفونت‌ها

عفونت‌های قارچی، باکتریایی و ویروسی مانند درماتیت سبوره‌ایک و پسوریازیس در پوست سر می‌توانند ریشه و فولیکول‌های مو را ضعیف کنند و باعث نازک شدن، شکستن و ریزش موها شوند.

ششمین علت ریزش موی سر در زنان: آلوپشیا

آلوپشیا آرتا Alopecia Areata نوعی اختلال خودایمنی است که در آن، سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث ریزش موها می‌شود. متأسفانه هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و ۱۰ درصد افراد مبتلا به آن از ریزش موی دائمی رنج می‌برند.

هفتمین علت ریزش موی سر در زنان: دارو و درمان

برخی شرایط پزشکی مانند روش‌های درمانی و جراحی‌هایی که به درمان بیماری کمک می‌کنند، عوارض جانبی خود را به شکل صدمه به فولیکول‌های مو نشان می‌دهند و موجب ریزش سریع موها می‌شوند. درمان‌هایی مانند شیمی درمانی برای درمان سرطان، استفاده از داروهای استروئیدی، قلبی، ضد افسردگی و غیره، علت ریزش موی سر در زنان تا حد طاسی هستند.

برخی دیگر از داروهای عامل ریزش موها عبارتند از: داروهای ضد انعقاد، قرص‌های رژیمی، آسپرین و انواع دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، ایبوپروفن، داروهای کنترل کلسترول، رانیتیدین، فاموتیدین و غیره.

هشتمین علت ریزش موی سر در زنان: اختلالات تیروئید

اختلالات تیروئید و مصرف داروهای درمان تیروئید تقریباً همیشه باعث ریزش مو می‌شوند. روش‌های درمانی اغلب به رشد مجدد موها می‌انجامند؛ ولی در برخی موارد نیز ریزش موها دائمی است.

نهمین علت ریزش موی سر در زنان: استفاده بیش از حد از لوازم آراستن مو

درست است که همه ما می‌خواهیم موهای مرتب و زیبایی داشته باشیم، ولی باید بدانیم که استفاده مداوم از ابزاهای آراستن موها باعث ریزش مو می‌شود.

دهمین علت ریزش موی سر در زنان: كمبود آهن یا كم‌خونی

کمبود گلبول‌های قرمز در بدن، از دست دادن ناگهانی خون و نبود آهن به حد کافی در بدن نه تنها موجب خستگی، ضعف و سردرد می‌شود، بلکه علت ریزش موی سر نیز هست.

یازدهمین علت ریزش موی سر در زنان: رژیم‌های سخت و سوء تغذیه

مصرف ناکافی مواد مغذی و پیروی از رژیم غذایی نامناسب می‌تواند باعث سوء تغذیه در بدن شود. همین مسئله منجر به کم‌آبی پوست و موها می‌شود که می‌تواند علت ریزش موی سر باشد.

بیشتر بخوانید: "با آلوئه‌ورا، بهترین داروی گیاهی ریزش مو را بساز!"

مطالب مرتبط

راههای تقویت مو که ساده، ولی باورنکردنی هستند!
زیبایی

راههای تقویت مو که ساده، ولی باورنکردنی هستند!