Yasaman

درباره کرم های روشن کننده پوست چه می‌دانی؟

چقدر درباره کرم های روشن کننده پوست می‌دانی؟!

گاهی اوقات پوست به دلیل عوامل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید، افزایش سن، بارداری، ابتلا به برخی بیماری‌ها یا مصرف بعضی داروها دچار تیرگی یا لک می‌شود. برخی خانم‌ها هم برای رفع این مشکل دست به دامان کرم های روشن کننده پوست می‌شوند؛ بی آن که از عوارض این کار آگاه باشند.

ما امروز واقعیت‌هایی را درباره استفاده از کرم های روشن کننده پوست با تو در میان می‌گذاریم که دانستن آن‌ها برای هر زنی لازم است. شاید خواندن این مطلب نظر تو را هم در این باره تغییر دهد!

حتماً می‌دانی ملانوسیت‌ها مسئول تعیین رنگ پوست در افراد هستند و فعالیت زیاد آن‌ها باعث تیره شدن پوست می‌شود. کرم های روشن کننده پوست معمولاً حاوی موادی از قبیل آلفاهیدروکسی اسیدها (AHA)، هیدروکینون، ویتامین C، ترتینوئین، اسیدکوجیک، آربوتین و... هستند. در برخی از این کرم‌ها، ترکیبات گیاهی هم وجود دارد.

"روش‌های خانگی برای روشن شدن پوست" را اینجا بخوانید.

در حقیقت، کرم های روشن کننده پوست به طور موضعی افزایش رنگ‌سازی در پوست را کاهش می‌دهند که این مسئله باعث می‌شود تیرگی موقت پوست از بین برود و رنگ پوست روشن شود؛ ولی این مسئله به معنای روشن شدن رنگ پوست به میزان چند درجه نسبت به قبل نیست!

از آنجا که کرم های روشن کننده پوست دارای ترکیباتی هستند که در عملکرد طبیعی سلول‌های پوستی اختلال ایجاد می‌کنند، باعث ضعیف و نازک شدن این سد دفاعی بدن می‌شوند. به این ترتیب، پوست در برابر عوامل خارجی آسیب‌پذیر می‌شود.

هیدروکینون موجود در کرم های روشن کننده پوست از تولید رنگدانه ملانین در پوست جلوگیری می‌کند و در نتیجه، رنگ پوست سفید می‌شود؛ ولی استفاده طولانی مدت از این کرم‌ها باعث نازک شدن، التهاب، خارش و حتی ایجاد زخم و چین و چروک روی پوست می‌شود.

در صورتی که قصد داری از کرم های روشن کننده پوست استفاده کنی، انواعی را انتخاب کن که عوارض کمتری برای پوست داشته باشند. بهترین این نوع کرم‌ها باید حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز پوست، اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶، آنتی‌اکسیدان‌ها و پروتئین هیدرولیز شده برای حفظ رطوبت پوست باشند.

بنابراین، اگر استفاده از کرم های روشن کننده پوست برای تو ضروری است، توصیه ما انتخاب بهترین این کرم ها برای به حداقل رساندن عوارض استفاده از آن‌ها است!

بیشتر بخوانید: "ماسک روشن کننده پوست، معجزه‌ای طبیعی برای شما!"

مطالب مرتبط

کرم از بین برنده لک صورت و شفاف‌کننده پوست "اوسرین"
زیبایی

کرم از بین برنده لک صورت و شفاف‌کننده پوست "اوسرین"