Yasaman

در بزرگداشت "منیژه میرعمادی"، بنیان‌گذار مجله هنری "طاووس"

یادی از "منیژه میرعمادی"، از حامیان هنر و هنرمندان ایرانی

"منیژه میرعمادی" یکی از تاثیرگذارترین و در عین حال ناشناخته‌ترین چهره‌های هنر معاصر ایران بود. او با بنیان‌گذاری فصلنامه "طاووس"، نقش بسیار مهمی را در شناساندن هنر و هنرمندان ایرانی به جهانیان ایفا نموده و تا آخرین نفس و تا واپسین لحظات حیات پربار خود، به این کار ادامه داد. یاد او گرامی.

"منیژه میرعمادی"، بنیان‌گذار "نشر هنر ایران" و مجله هنری "طاووس"، در سال ۱۳۲۶ در شهر کرمان به دنیا آمده و تحصیلات مقدماتی خود را در شهرهای مختلفی از خاک ایران به پایان رساند. او تحصیلات عالی خود را در رشته نقاشی در دانشگاه‌های مریلند و اورگون ادامه داده و در سال ۱۳۵۴ و پس از بازگشت به ایران، شروع به همکاری با بخش دکور رادیو و تلویزیون نمود. او در سال‌های بعد به نقاشی کردن روی آورد و نخستین نمایشگاه انفرادی خود را در سال ۱۳۷۰، در گالری "سیحون" برگزار کرد.

او نه تنها هنرمندی توانا و با استعداد بود، بلکه یکی از موثرترین و بزرگترین ناشران هنر ایران نیز بود تا این که در سال ۱۳۷۸، با کمک و حمایت‌های همسر خود "دکتر جمشید ناصری"، نخستین فصلنامه هنر معاصر "طاووس" که نشریه‌ای دوزبانه (فارسی و انگلیسی) و با کیفیتی بالا بود را منتشر کرد. متاسفانه انتشار این فصلنامه نفیس پس از چاپ تنها شش نسخه، به دلیل مشکلات کار نشر و مسائل دیگر متوقف شد. کیفیت بالای کاغذ، نظارت دقیق بر چاپ، هیات تحریریه و گروه مشاورین متخصص و صاحب نظر این نشریه باعث شد تا نام "طاووس" در میان نشریات هنری ایران، درخششی خاص بیابد.

بیشتر بخوانید: "دریای آونگان، نمایشگاهی از هنر مدرن ایران و عرب در موزه هنرهای معاصر تهران"

بزرگداشتی از "منیژه میرعمادی"، یکی از بزرگترین حامیان هنر و هنرمندان ایرانی

اما این مسائل نمی‌توانستند مانع ادامه راه و پیشرفت "منیژه میرعمادی" باشند تا این که او در سال ۱۳۷۹، مجله الکترونیکی "طاووس" را بنیان‌گذاری نمود تا همان رسالت فصلنامه را اکنون در دنیای مدرن مجازی و امروزی، ادامه دهد. "طاووس" در زمان کوتاهی موفق شد تا تبدیل به یکی از مهمترین سایت‌های هنر معاصر ایرانی در سراسر جهان شود. یکی از مهمترین اهداف "منیژه میرعمادی" از به وجود آوردن "طاووس"، تحلیل، بررسی و معرفی آثار هنرمندان جوان و همین طور پیش کسوتان هنر ایران بود.

از دیگر دستاوردهای "منیژه میرعمادی" در دنیای هنر، تشکیل مجموعه‌ای بی‌نظیر از آثار هنرمندان هنرهای تجسمی ایران است. مجموعه‌ای که با خرید و جمع‌آوری آثار و با تلاش او در حمایت از خالقان این آثار به وجود آمده است. او در ضمن مسئولیت چاپ و نشر کتاب‌هایی از آثار هنرمندان مشهوری چون "عباس کیارستمی"، "پروانه اعتمادی"، "علیرضا اسپهبد"، "پرویز تناولی" و دیگران را به عهده داشته است.

شاید نام "منیژه میرعمادی" را تاکنون نشنیده باشی. اما باید بدانی که او از بزرگ‌ترین زنان ایرانی و از تاثیرگذارترین آنها بود و نام او همیشه در میان ستارگان هنر معاصر ایران خواهد درخشید. یادش گرامی باد.

"گزارش یاسمن از نمایشگاه آثار بهرام دبیری با عنوان دشنه در دیس در گالری گلستان" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن