Yasaman

نکاتی برای نور پردازی صحیح در داخل خانه

نکاتی برای نور پردازی صحیح در داخل خانه

"رامتین حمیدی" مشاور معماری و دکوراسیون "یاسمن" چند نکتۀ جالب را دربارۀ نور پردازی در خانه به تو می‌گوید. به این نکات توجه کن تا خانه‌ای شیک و راحت داشته باشی.

"در ابتداء بهتر است این نکته را یادآوری کنم که زیبایی شناسی و سلیقه، مسائلی کاملاً فردی هستند. یعنی زیبایی از دید هر کسی با دیگری متفاوت است. پس من سعی ندارم که بگویم که این کار زیباست یا زیبا نیست. امیدوارم که اشتباهاً نکته‌ای را منتقل نکنم! این مقاله و شاید مقاله‌های بعدی فقط حاصل تجربه‌های چند سالۀ کاری و تحصیلی من بوده که امیدوارم در ایجاد فضایی مطلوب‌تر برای زندگی شما کمکی باشد. فضایی که متاسفأنه در بیشتر خانه‌ها و در اکثر نقاط دنیا هویت‌ خود را از دست داده است. یک خانۀ زیبا و یا رستورانی که فضای گرم و دلپذیری داشته باشد، از نظر من می‌تواند یا خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ باشد، می تواند مدرن، کلاسیک و یا ترکیبی از این دو باشد؛ ولی نباید فراموش کرد که طراحی هر خانه و یا هر مکان عمومی می‌بایست از فضای اطراف آن محیط الهام گرفته باشد. پس من سعی می‌کنم بایدها و نبایدها را به شما بگویم. البته بیشتر سعی من در گفتن نکاتی در رابطه با طراحی محل سکونت یا همان خانه است، چون برای طراحی خانه امکان کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای کم‌تر وجود دارد."

نکاتی برای نور پردازی صحیح در داخل خانه

"به نظر من، در بدو ورود به یک محیط، از مهم‌ترین موارد نور محیطی در طراحی فضای آن محیط است و نقش بسیار برجسته‌ای را ایفا می‌کند. بنابراین باید به نور طبیعی منزل، محل کار یا فضاهای عمومی که به طراحی آن می‌خواهیم بپردازیم، دقت زیادی کنیم. آیا محیطی که در فکر طراحی آن هستیم، نور لازم و کافی را برای کار تأمین می‌کند یا نه؟ آیا نور محیط زیاد است یا کم؟ و سپس آن را تنظیم کنیم. نور کافی الزاماً به معنای نور زیاد نیست. برای مثال در بدو ورود به یک منزل، وارد شدن نور طبیعی به ورودی آن بسیار دلپذیر است، برای همین اگر دقت کرده باشید، در بسیاری از آثار معماری مهم و برجسته در دنیا، در قسمت ورودی، از نور آسمان و یا نمایی از یک منظرۀ زیبا استفاده شده است. ولی به نظر من در صورت نبودن این نور، به راحتی می‌توان با نور پردازی غیر مستقیم این حس زیبایی و آرامش را در آن ایجاد کرد. در نتیجه باید از استفاده نور مستقیم دوری کرد. نور باید قابلیت تغییر در طول روز و شب را داشته باشد تا حس همان زمانی که از محیط بیرون به داخل وارد می‌شویم را به ما القا کند. اگر نور طبیعی داشته باشیم، باید قابلیت کنترل آن را نیز داشته باشیم تا چشم را آزار ندهد. فراموش نکنیم که نور یکی از عوامل مهم هنگام ورود به یک محیط است، و می‌تواند حس طولانی خوشایند یا ناخوشایندی را در ما به وجود بیاورد. البته نکات بسیار دیگری هم به آرامش و زیبایی ورودی به یک محیط کمک می‌کنند که امیدوارم در بحث‌های بعدی به آن‌ها بپردازم."

نکاتی برای نور پردازی صحیح در داخل خانه

"در دیگر فضاها، البته بنا به موارد استفاده از آن‌ها، شیوۀ نور پردازی متفاوت خواهد بود. ولی همیشه سعی کنید، زمانی که می‌خواهید از نورهای سرد (که شامل خانواده لامپ‌های فلورسنت یا مهتابی هستند)، LED (ال ای دی)، و یا لامپ‌های تخلیۀ الکترونیکی (که با گاز‌های هالید، متال یا جیوه پر می‌شوند) استفاده کنید، نوع گرم آن‌ها (warm light) را به کار بگیرید. با تمام علاقه‌ای که من خودم به مصرف کمتر انرژی دارم، نکتۀ مهمی وجود دارد: نورهای ذکر شده می‌توانند باعث بروز بیماری‌های روحی و روانی مانند افسردگی شوند، در نتیجه حتماً هنگام استفاده از این نورها، آن‌ها را با نور لامپ‌های رشته‌ای ترکیب کنید، یعنی در محیط خود ترکیبی از دو نور را در کنار هم داشته باشید."

نکاتی برای نور پردازی صحیح در داخل خانه

"سعی کنید از لامپ‌های گروه اول که نورهای سردی دارند در جایی مانند آباژور که کلاهک پارچه‌ای دارد استفاده کنید تا پارچۀ آن مقداری از نور سرد را به نور گرم تبدیل کند. البته باز هم بهتر است برای شید یا کلاهک آباژور از پارچۀ کتان بی رنگ استفاده شود تا نور گرم‌تر و مطلوب‌تری ایجاد کند. البته گفتن این نکته لازم است که برای داشتن دقت و شفافیت در محیط‌هایی مانند جلوی آینه در دستشویی و یا محیط آشپزخانه، لامپ‌های سرد نور بسیار یک دست و بدون سایه‌ای را ایجاد می‌کنند که باعث دقت زیادتری می‌شود. در محیط‌هایی که می‌خواهید دقت کاری بیشتری داشته باشید، اگر از نورهای سرد استفاده می‌کنید، بهتر است ترکیب آن را با لامپ‌های رشته‌ای فراموش نکنید. در ضمن همیشه برای کنترل نور لامپ‌های رشته‌ای، از دیمر استفاده کنید. نکتۀ بسیار مهم دیگر این که لامپ‌های هالوژن دیمر‌های مخصوص خود را دارند. در مقاله‌های بعدی به مقوله‌های رنگ و متریال می‌پردازیم. عناصری که در کنار هم محیط مطلوبی را برای ما ایجاد می‌کنند."

نکاتی برای نور پردازی صحیح در داخل خانه

مطالب مرتبط

۲ ایده برای خلاقیت با وسایل ساده و ارزان در خانه: هنرمند درون خودت را تشویق کن!
سبک زندگی

۲ ایده برای خلاقیت با وسایل ساده و ارزان در خانه: هنرمند درون خودت را تشویق کن!