Yasaman

آیا می‌توانیم همراه با غذا آب بنوشیم؟

آیا می‌توانیم همراه با غذا آب بنوشیم؟

افراد اغلب توصیه می‌کنند که هنگام خوردن غذا نباید همراه آن آب نوشید. برخی از متخصصان می‌گویند آب باعث رقیق شدن اسید معده می‌شود. دیگران می‌گویند انجام این کار باعث چاقی و اضافه وزن می‌شود. گروهی هم معتقدند نوشیدن آب می‌تواند غذای گیرافتاده در معده را از آن خارج کند. کدام گروه درست می‌گویند؟ در ادامه با "یاسمن" همراه باش تا بخوانی آیا می‌توانیم همراه با غذا آب بنوشیم؟

چه اتفاقی برای مایعات و غذا در معده می‌افتد؟

روند هضم درست زمانی اتفاق می‌افتد که داریم برای وعده بعدی خود برنامه‌ریزی می‌کنیم و در دهان بزاق ترشح می‌شود. سپس هنگام جویدن غذا، آن را با بزاق ترکیب کرده که حاوی آنزیم‌های ضروری برای هضم است. سپس این خوراکی نرم شده به معده رفته که در معرض اسیدهای معده قرار می‌گیرد. به صورت میانگین معده برای هضم غذا به ۴ ساعت احتیاج دارد.

بیشتر بخوانید: "متابولیسم یا سوخت و ساز بدن چیست؟"

اما در مقابل آب چندان مدت طولانی در بدن نمی‌ماند. برای آنکه معده بتواند ۳۰۰ میلی‌لیتر آب را از خود خارج کند، حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. بنابراین، اگر هنگام خوردن، آب بنوشی، آب تبدیل به دریاچه‌ای درون معده نمی‌شود. آب از روی غذای هضم نشده به سادگی رد شده و تنها آن را مرطوب می‌کند.

تأثیر آب بر فرآیند هضم:

بدن ما به شدت مرتب و منظم است و اگر زمانی معده احساس کند که نمی‌تواند چیزی را هضم کند، آنزیم‌های بیشتری تولید کرده و خاصیت اسیدیته مایع درون خود را افزایش می‌دهد. حتی اگر یک لیتر آب بنوشی هم تأثیری بر شدت اسیدیته آن نخواهد داشت.

مایعات همچنین بر سرعت هضم در معده تأثیری ندارند. هیچ مطالعه‌ای مبنی بر اثبات این فرضیه که مایعات غذا را پیش از هضم از معده بیرون می‌رانند وجود ندارد. دانشمندان ادعا دارند که مایعات سریع‌تر از غذای جامد از معده خارج شده ولی تأثیری بر سرعت هضم ندارند.

آیا می‌توانیم با غذا آب بخوریم؟

اگر هنگام غذا آب بنوشی، آسیبی به بدن و روند هضم وارد نمی‌کنی. برعکس آب به نرم کردن غذا درون معده کمک می‌کند. اما اگر درست پیش از قورت دادن غذا آب بنوشی، مانع عملکرد صحیح بزاق در نرم کردن و شروع تجزیه غذا می‌شوی.

همچنین دانشمندان ثابت کرده‌اند با مکثی که افراد میانه غذا برای نوشیدن می‌کنند، باعث آهسته شدن روند خوردن و در نهایت مصرف میزان کمتری مواد غذایی می‌شود.

اگر عادت داری به جای آب با غذا چایی بنوشی، باید بدانی که این نوشیدنی هم هیچ اختلالی در روند هضم غذا ایجاد نکرده و خطری برای سلامتیت ندارد.

"فواید باورنکردی چایی لیمو برای سلامتی!" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن