Yasaman

زنان کارآفرین ایرانی چگونه صنعت تکنولوژی را تغییر می‌دهند؟

تأثیر زنان کارآفرین ایرانی بر صنعت تکنولوژی
سپیده نصیری، پایه‌گذار PWIT

در پنج دهه گذشته، مهاجران ایرانی به دلایل متعددی به غرب مهاجرت کرده‌اند. برخی از خانواده‌ها در بین دهه‌های ۶۰ تا ۷۰ میلادی در آمریکا و کانادا ساکن شده‌اند که زندگی‌های متفاوتی را آغاز کرده‌اند. اما در این میان می‌خواهیم به زنان ایرانی اشاره کنیم که چگونه بر صنعت تکنولوژی تأثیرگذار بوده‌اند. "یاسمن" تو را با زنان کارآفرین ایرانی در حوزه صنعت تکنولوژی آشنا می‌کند.

پس از گذشت حدود پنجاه سال از مهاجرت این افراد به غرب، حالا فرزندان آنها دارند پا به زندگی مدرن گذاشته و اهداف خود را دنبال می‌کنند. این دسته از ایرانیان، به خصوص دختران میان آنها همگی با تلاش و کوشش مشغول کار کردن در حوزه‌های متفاوتی به خصوص تکنولوژی هستند. از این میان می‌توان به سازمان‌هایی چون "زنان ایرانی در تکنولوژی" Persian Women in Tech اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: "اختراع‌های مهمی که بدون زن‌ها ممکن نبود!"

زنان ایرانی با بسیاری از مشکلات دیگر زنان دنیای غرب روبه‌رو هستند: درآمد پایین‌تر از مردان، فقدان موقعیت‌های مدیریتی و پیشرفت کاری و مشکلات برقراری تعادل بین زندگی شخصی و زندگی کاری.

اما با توجه به صحبت‌های "سپیده نصیری"، پایه‌گذار و مدیرعامل PWIT زنان ایرانی در تکنولوژی، هنوز فقدان زنانی که در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند وجود دارد. به همین دلیل او و دوستانش تصمیم گرفتند تا برای این موضوع کاری بکنند. آنها جلسه‌های ساده‌ای برگزار می‌کنند تا زن‌های ایرانی را به حوزه تکنولوژی علاقه‌مند کنند.

در سه سالی که این سازمان غیرانتفاعی فعالیت خود را آغاز کرده، حدود ۳۰۰۰ عضو داشته و ۱۰ هزار نفر هم خبرنامه ایمیلی آن را دریافت می‌کنند. امروز PWIT در شش شهر حضور داشته و برنامه دارد تا پایان سال ۲۰۱۸ این مقدار را به شانزده شهر افزایش بدهد.

"دختران روستایی برای پیشرفت علم و بهداشت، هنرمندی می‌کنند!" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن