Yasaman

روش‌های درمان کم پشتی مو در زنان

بهترین روش‌های درمان کم پشتی مو در زنان

پس از ۵۰ سالگی، نیمی از زنان از ریزش یا نازک و کم‌پشت شدن موها شکایت دارند. این امری طبیعی است؛ ولی بدان معنا نیست که نباید با آن مبارزه کرد! در اینجا بهترین روش‌های درمان کم پشتی مو در زنان را که همگی مؤثر و نتیجه‌بخش هستند، می‌خوانی.

رژیم غذایی: رشد موها وابسته به دریافت پروتئین، آهن، روی و ویتامین B12 است که در گوشت، سبزیجات، آجیل، لوبیا و ماهی یافت می‌شوند.

"معیارهای انتخاب بهترین شامپو برای موهای چرب و کم پشت" را اینجا بخوانید.

ماساژ: هر زمان که در حمام از شامپو استفاده می‌کنی، پوست سر خود را ماساژ بده؛ چون این کار موجب بهبود جریان خون در پوست سر می‌شود. این به معنای شرایط محیطی بهتر برای رشد موها است که البته نوع شامپو نیز می‌تواند به آن کمک کند.

ماینوکسیدیل: به عنوان تنها داروی اثبات شده و مورد تأیید FDA، این ماده سال‌ها است که برای درمان کم‌پشتی و ریزش موها به کار می‌رود. ماینوکسیدیل می‌تواند اندازه فولیکول مو را افزایش دهد؛ به طوری که یک رشته موی بزرگ‌تر تولید کند.

مکمل‌های دارویی: گاهی اوقات مصرف یک مکمل می‌تواند به درمان کم پشتی مو در زنان کمک کند؛ مکملی که حاوی مواد و ویتامین‌های مورد نیاز موها شامل پروتئین ماهی، ویتامین C، روی، بیوتین و نیاسین باشد.

آزمایش خون: آزمایش خون معمولی می‌تواند میزان آهن ذخیره شده در خون و ویتامین D را مشخص کند. سطوح پایین این مواد در خون می‌تواند منجر به ریزش مو و کم‌پشتی موها شود.

لیزر: درمان با لیزر، التهاب فولیکول‌های مو را که باعث ریزش و کم‌پشتی موها می‌شود، کاهش می‌دهد. در مطالعه‌ای که اخیراً انجام شد، محققان بعد از ۲۶ هفته درمان با لیزر ۲ بار در هفته، افزایش چشمگیری را در تراکم و رشد موها شاهد بودند.

تسکین استرس: نفس کشیدن آرام به تنهایی و به طور جدی می‌تواند به کاهش استرس کمک کند! هر دو نوع استرس ناگهانی و مزمن می‌توانند رشد موها را متوقف کنند و باعث کم‌پشتی موها شوند. اگر تحت فشار مداوم و استرس هستی، برای درمان کم پشتی مو در زنان بهتر است روش‌های آرام‌بخش را نیز یاد بگیری.

هورمون‌ها: برخی از زنان به طور ژنتیکی موهای کم‌پشتی دارند. در این شرایط، مصرف قرص‌های ضد بارداری می‌تواند مانع ترشح بیش از حد هورمون‌های مردانه شود و به درمان کم پشتی مو در زنان کمک کند.

تزریق کورتیزون: تزریق کورتیزون به طور مستقیم در پوست سر از فعالیت‌های هورمونی که سبب نازک شدن موها می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

در پایان، باید بدانی که کم‌پشتی مو در زنان ممکن است به دلایل دیگری چون ابتلا به بیماری لوپوس، به هم ریختن تعادل هورمونی بدن، مشکلات تیروئید یا کم‌خونی رخ دهد. بنابراین، برای درمان کم پشتی مو در زنان بهتر است ابتدا به پزشک مراجعه کنی.

بیشتر بخوانید: "راهنمای جامع مراقبت از موهای کم‌پشت و نازک!"

مواضيع ذات صلة

برای داشتن موهای بلند چه باید کرد؟
زیبایی

برای داشتن موهای بلند چه باید کرد؟