Yasaman

غلبه بر استرس زندگی شهری با به کارگیری چند روش موثر

غلبه بر استرس با به کارگیری چند روش موثر در زندگی شهری

زندگی در شهرهای بزرگ، به دلیل شلوغی و پر مشغله بودن آن، به هیچ وجه کار آسانی نیست و استرس ناشی از این سبک زندگی، می‌تواند به شدت سلامتی روحی و حتی جسمی ما را تحت شعاع خود قرار بدهد. در این مطلب، "یاسمن" چند راه آسان ولی موثر برای غلبه بر استرس را به تو معرفی می‌کند.

بعضی وقت‌ها، به قدری استرس داریم که احساس در تله افتادن به ما دست می‌دهد و به جای این که بتوانیم در لحظه حال به سر برده و از زندگی خود لذت ببریم، در آشفتگی و نگرانی سر در گم می‌شویم. برای خلاصی از این حس منفی و مخرب، چند روش وجود دارد که با به کار بستن آنها، می‌توانی آرامش خود را دوباره به دست بیاوری و از شر اغتشاش ذهنی و استرس زیاد آزاد شوی.

- مدیریت صحیح ذهن:

آن چیزی که به عنوان استرس می‌شناسیم، به خاطر اتفاقاتی که دور و بر ما می‌افتند، به وجود نیامده، بلکه به خاطر مدیریت نادرست ذهن ما و ناتوانی ما در کنترل افکارمان به وجود می‌آید. پس کافی است که ذهنمان را به درستی مدیریت کنیم، تمام مسایل حل خواهند شد.

- دید خود به زندگی را تغییر بده:

اگر کسی را می‌بینی که از زندگی خود خوشحال و راضی است، به این معنا نیست که او کار عجیبی انجام می‌دهد و یا این که زندگی او با تو متفاوت است او نیز مانند تو، مسائل و مشکلات خود را دارد و تفاوت او با تو، در نحوه نگاه کردن او به زندگی است. جادویی بودن زندگی تو به مقدار ثروت و یا خودروی شیک و گرانبهای تو بستگی ندارد، بلکه فقط در نوع نگاه تو به آن است.

- پرکار باش، ولی خوشحال: برای پر کار بودن، لازم نیست که فقط جاه طلب باشی. بلکه با خوشحال بودن نیز می‌توانی روحیه کاری مثبت و قوی داشته باشی. اگر هنگام کار استرس کمتری داشته باشی، مطمئتاً تمایل بیشتری به ادامه کار خواهی داشت. هیچ محیطی چون فضایی آرام و دور از استرس، برای کار کردن مناسب نیست.

بیشتر بخوانید: "برای موفقیت در زندگی این چند روش را از یاسمن بیاموز و آنها را به کار بگیر!"

- دیدگاه خود به معنای زندگی را از دست نده: استرس در نتیجه فراموش کردن هدف اصلی زندگی و معنای آن به وجود می‌آید و از مهمترین عوامل سختی و رنج ما انسان‌ها است. در واقع این مشکل از جایی ناشی می‌شود که مشکلات ذهنی، از مشکلات واقعی و وجودی ما سبقت گرفته و اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. ممکن است که همه چیز در زندگی ما، بر وفق مراد باشد، ولی فقط یک فکر یا حس منفی، می‌تواند همه چیز را خراب کند.

- به افکار و ذهنیت خود، بهای بیشتری بده: ذهن تو در واقع، زباله دان افکار جامعه است! هر کسی که از مقابل تو می‌گذرد، چیزی را به فکر تو تحمیل می‌کند و تو چاره‌ای جز پذیرفتن آن نداری! هر چه بیشتر به این موضوع توجه کنی، بیشتر متوجه این نکته خواهی شد که این افکار، در اثر توقع جامعه از تو به وجود آمده‌اند و به احساس درونی و هر آن چه که واقعاً در ذهن تو وجود دارد، ارتباطی ندارند.

- از واقعیت استقبال کن: زندگی شامل پیدا کردن واقعیت خود، شناخت پیدا کردن به آن و تجربه کردن آن به معنای واقعی آن بوده، و نیازی به عوض کردن و تحریف آن نیست. اگر احساسات و افکارت اهمیت بیش از اندازه‌ای پیدا کرده‌آند، تمام توجه تو به سمت آنها جلب خواهد شد. و این واقعیتی روانی است و نه وجودی و واقعی. استرس خود به خود بر ما تحمیل نمی‌شود، بلکه ما خودمان آن را می‌سازیم.

"روش‌های درمان و کاهش عوارض اسکیزوفرنی" را اینجا بخوانید.

- در جستجوی خوشبختی نباش: این روزها، به قدری به جستجوی خوشبختی و راحتی خود هستیم، که سلامت و آینده کره زمین را به مخاطره انداخته‌ایم. در جستجوی خوشبختی نباش، در عوض، سعی کن یاد بگیری تا از آن لذت ببری و انتقالش بدهی. در ذهن خود، مرور کن، در خواهی یافت که لذت بخش‌ترین خاطرات تو، به زمانی برمی‌گردند که تو در حال انتقال شادی خود به دیگران بوده‌ای، و نه هنگامی که کورکورانه به دنبال آن می‌گشتی!

- تغییر را از درون خود آغاز کن: کیفیت زندگی تو به لباس‌ها و جواهرات گرانقیمت، و یا مقدار پولی که در حساب بانکی خود نگه می‌داری، ارتباطی ندارد، بلکه به آرامش و شاد بودن درونی تو بستگی دارد. ممکن است کسانی که امکان مالی زیادی ندارند، به نظر خوشبخت نیایند، ولی باید بدانی که شخصیت تو نه به خاطر مقدار ثروت تو، بلکه به خاطر حالت روحی تو در آن لحظه مورد قضاوت قرار می‌گیرد.

- با زندگی دیگران کاری نداشته باش: اکثر آدم‌ها حس بدبختی دارند، زیرا خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. اگر به تجربیات خود در زندگی مراجعه کنی، متوجه خواهی شد که هر حس شادی واقعی که قبلاً تجربه کرده‌ای، از درون سرچشمه گرفته است. سعی کن به جای این که دنیا را به سلیقه خود تغییر بدهی، خودت را عوض کنی. از بین بردن حسادت، یکی از موثرترین روش‌ها برای به دست آوردن آرامش درونی است.

- ذهن خود را آرام کن: سعی کن تا تمام عواملی که در طول روز تو را تحت تاثیر حود قرار می‌دهند، مرور کنی. مثلاً اگر دیشب خوب نخوابیده‌آی، احتمالاً فردای خوبی هم نخواهی داشت. اگر جسم خود را به اندازه کافی آرام نکنی، ذهنت نیز آرامش نخواهد یافت. بنابرین بسیار مهم است که با آرامش بخشیدن به سیستم خود، بتوانیم بدون احساس خستگی مفرط، از پس کارهای روزانه‌مان به خوبی برآییم.

بیشتر بدانید: "راهکارهایی مناسب برای بالا بردن اعتماد به نفس و موفقیت بیشتر در زندگی"

مطالب مرتبط

روانشناسی رنگ‌ها: رنگ‌ اتاق خواب خود را چگونه انتخاب کنیم؟
روانشناسی

روانشناسی رنگ‌ها: رنگ‌ اتاق خواب خود را چگونه انتخاب کنیم؟