Yasaman

تعریف علمی حسادت از دیدگاه روانشناسی چیست؟

آشنایی با تعریف حسادت از دیدگاه روانشناسی

حسادت چیست؟ چرا به سراغ ما می‌آيد؟ حسادت احساسی قدرتمند و پیچیده است که می‌تواند احساساتی مانند ترس تنها و رها شدن را تا خشونت و بی‌احترامی کردن در بر بگیرد. با ما همراه شو تا با موضوع حسادت از دیدگاه روانشناسی بیشتر آشنا شوی.

حسادت چیست؟

حسادت هم زنان و هم مردان را درگیر خود می‌نماید و اصولاً زمانی جلوه‌گر می‌شود که کسی دوستی خود یا تداوم رابطه عاشقانه خود با دیگری را مورد تهدید شخص یا گروه سومی دیده و احساس خطر می‌نماید. البته این تهدید می‌تواند هم واقعی، و هم ساخته ذهن ما باشد. حسادت تنها منحصر به روابط عاشقانه نیست، بلکه می‌تواند میان خواهران و برادران در جلب کردن توجه والدین و یا میان دوستان پیش بیاید.

تفاوت حسادت با غبطه یا حسرت خوردن این است که در حسادت همیشه نفر یا گروه سومی وجود دارد که باعث به وجود آمدن این حس رقابت می‌گردد. در حالی که غبطه خوردن میان تنها دو نفر به وجود آمده و معنای آن را در یک جمله می‌توان جمع‌بندی نمود: "من آن چیزی را می‌خواهم که تو داری!"

"در رابطه‌‌مان چگونه شاد باشیم؟" را اینجا بخوانید.

با این که حسادت می‌تواند حس مخرب و بسیار دردناکی باشد، با این حال روانشناسان امروزه از آن به عنوان حسی یاد می‌کنند که نباید سرکوب شود، بلکه باید به آن به عنوان یک نشانه یا یک بیدارباش نگاه کرد که به ما اخطار می‌دهد که رابطه‌مان در خطر است و از همین اکنون باید برای جلوگیری از این خطر، به فکر اقداماتی باشیم. و بدین گونه است که حسادت، تبدیل به حسی لازم برای تقویت کردن روابط اجتماعی می‌شود. حسادت می‌تواند ما را وادار به رعایت مسایلی کند که برای داشتن یک رابطه پر ارزش و سالم به آنها نیاز داریم.

پس بیا تا سعی کنیم تا آنجایی که می‌توانیم، از حسادت در حفظ و نگهداری از روابط پرارزشمان بهره بگیریم و از جوانب منفی و مخرب آن نیز دوری بجوییم!

بیشتر بخوانید: "هفت راه مطمئن و خاص برای داشتن رابطه‌ای‌ خاص!"

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن