Yasaman

چگونه بدون داشتن احساس گناه نه بگوییم؟

آیا می‌دانی چگونه بدون داشتن احساس گناه نه بگوییم؟

آیا می‌توانی به سادگی به کسانی که ازت کاری می‌خواهند "نه" بگویی؟ انجام این کار برای بسیاری از افراد دشوار است. اکثر ما اغلب از نه گفتن می‌ترسیم، حتی با اینکه می‌تواند زندگی ما را ساده‌تر کند. با سر خم کردن مقابل یک خواسته، تنها داریم سعی می‌کنیم از بحث دوری کنیم. اما این عادت می‌تواند باعث آزردگی ما شده و تمرکز ما را به سمت چیزهایی ببرد که نمی‌خواهیم. اگر دوست داری بتوانی بدون احساس گناه، "نه" بگویی، در ادامه این مطلب را بخوان.

۱. دلیل نه گفتن خود را بشناس!

پیش از آنکه با دیگران رابطه‌ای بسازی، باید بدانی که چه چیزهایی برایت مهم بوده و چه چیزهایی مهم نیستند. برای این کار، فهرستی از افراد، چیزها و موقعیت‌ها درست کن که می‌خواهی وقتت را به آنها اختصاص بدهی. چرا که تا وقتی که اولویت‌های خود را ندانی، همیشه در انتخاب چیزی که وقتت را برای آن بگذاری و کاری که نباید بکنی سختی خواهی داشت.

بیشتر بخوانید: "نکته‌هایی برای برقراری ارتباط کلامی بهتر!"

۲. گزینه دیگری پیشنهاد کن!

پیشنهاد گزینه دیگر شاید یکی از ساده‌ترین روش‌های نه گفتن باشد. زمانی که نمی‌خواهی کاری را برای کسی انجام بدهی، سعی کن گزینه دیگری به آنها پیشنهاد بدهی. به عنوان مثال، اگر دوستت را خیلی وقت است ندیده‌ای و نمی‌توانی او را امشب هم ببینی، به او قول هفته دیگر را بده. مهم‌ترین کار این است که سعی کنی برای آن فرد مفید باشی و به دلیل احساس گناه کاری را انجام ندهی.

۳. به درخواست نه بگو و نه به فرد!

نگران این نباش که نه گفتن تو باعث آزرده شدن فرد بشود، چرا که می‌خواهی رابطه خود با آنها را حفظ کنی. واقعیت این که تو به چیزی نه می‌گویی آن است که نمی‌توانی کمک کنی، و موضوعی شخصی نیست. البته که باید مؤدب باشی، اما زمان نه گفتن باید قاطع باشی.این رفتار به فرد مقابل کمک می‌کند تا بداند واقعاً نمی‌توانی به او کمک کنی.

۴. دلیل نه گفتن را توضیح بده!

هر کسی نمی‌تواند به انجام کاری نه بگوید ولی دلیل آن را توضیح ندهد. و فردی که خواسته‌ای دارد، حداقل توقع شنیدن چند کلمه را از تو دارد. نباید توضیح طولانی و با جزئیاتی بدهی، تنها به آنها درباره شرایط خود و دلیل آنکه نمی‌توانی آن کار را انجام بدهی توضیح بده. شاید برای رفتن به جایی عجله داری یا خسته‌ای و می‌خواهی استراحت کنی، یا هر دلیل دیگر، بهتر است با فرد مقابل روراست باشی.

"هنگامی که ما خواب هستیم، افراد موفق چکار می‌کنند؟" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن