Yasaman

به دست خود درختی می‌نشانم: به مناسبت روز درختکاری!

همه چیز درباره روز درختکاری ۱۳۹۵

هر سال روز ۱۵ اسفند را به یاد درخت‌ها، محیط زیست و فضای سبز زندگی خودمان، با کاشت یک نهال یا درخت جشن می‌گیریم. اما آیا می‌دانی که تاریخچه روز درختکاری چیست و این روز چرا به این نام شناخته شده است؟ در این مقاله با "یاسمن" همراه شو تا مختصری از تاریخچه این روز را به تو بگوید.

بیشتر بخوانید: "تهیه سبزه عید به روشی خاص و جدید با استفاده از خوشه‌های گندم"

روز درختکاری توسط "جولیوس استرلینگ مورتون" اهل ایالت نبراسکای آمریکا، اولین بار روز ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ پایه‌گذاری شد، طبق گفته‌ها، در همان سال بیش از یک میلیون درخت در آمریکا کاشته شد. اما بعدها در آمریکا این روز، که به نام Arbor Day شناخته می‌شود، به چهارمین جمعه ماه آوریل، منتقل شد.

اما قدیمی‌ترین جشنواره درختکاری نه در آمریکا، بلکه در یک روستای اسپانیایی به نام موندونیئودو Mondoñedo و توسط شهردار آن در سال ۱۵۹۴ برگزار شد. این روستا هم چنان جزئی از آثار تاریخی اسپانیا است و همچنان در آن درخت‌های فندق و لیمو کاشت می‌شود.

امروز، اکثر کشورهای دنیا روز درختکاری را گرامی می‌دارند و در این روز به کاشت درخت و نهال‌های مختلف می‌پردازند. البته باید بگوییم که تاریخ این روز، با توجه به آب و هوای هر کشور، متفاوت است و هر کشور می‌کوشد تا در موقعی از سال این مراسم را برگزار کند که درخت بتواند رشد کند و جوانه بزند. به عنوان مثال می‌توان به کشورهایی مانند برزیل،‌ چین، آلمان و سریلانکا اشاره کرد که روز درختکاری را به ترتیب در روزهای ۲۱ سپتامبر، ۱۲ مارس، ۲۵ آوریل و ۱۵ اکتبر هر سال برگزار می‌کنند.

در کشورمان ایران، روزهای ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه هر سال با عنوان "هفته منابع طبیعی" شناخته می‌شود که روز اول این هفته، روز درختکاری است.

حالا که درباره روز درختکاری و هفته منابع طبیعی بیشتر می‌دانی، با استفاده از راهنمای زیر، در حیاط، کوچه یا محل خودت نهالی بکار تا به نوع خودت، به زیبایی محیط زیست کمک کرده باشی. بهترین روش کاشتن نهال را در زیر بخوان:

قدم اول برای کاشت نهال، دانستن اندازه ریشه آن است تا بتوانی حفره‌ای با همان اندازه در زمین بکنی.

در قدم دوم، پس از کندن حفره، نهال را به آرامی داخل گودال قرار بده و مطمئن شو درخت به اندازه کافی درون خاک قرار گرفته است. حتما پوشش ریشه نهال را در این مرحله بکن و به سطل زباله بینداز.

در قدم سوم، از خاکی که برای کندن گودال بیرون ریخته بودی‌، برای پر کردن حفره استفاده کن.

در قدم چهارم بالای نهال را به آرامی نگه دار و خاک پای آن را محکم کن.

در قدم پنجم و آخر از کود مناسب برای تغذیه نهال استفاده کن و پای آن آب بریز.

"یک ایده خاص برای سفر نوروزی: اقامتگاه بوم گردی مازیار آل داوود (آتشونی)" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن