Yasaman

روانشناسی رنگ‌ها: رنگ‌ اتاق خواب خود را چگونه انتخاب کنیم؟

روانشناسی رنگ‌ها: چگونه برای اتاق خواب بهترین رنگ را انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ در روان و اعصاب ما، تاثیر مستقیم و اساسی دارد. اتاق خواب نیز مکانی است برای تمدد اعصاب، کاهش استرس زندگی شهری آرامش و از همه مهمتر، خواب! پس انتخاب رنگ صحیح در این شرایط، از اهمیت زیادی برخوردار است. با "یاسمن" همراه شو تا درباره انتخاب رنگ اتاق خواب خود، راحت‌تر تصمیم بگیری. نخستین گام برای انتخاب رنگ مورد نظر، درک صحیح توقعات تو از یک اتاق خواب است: یک اتاق خواب مناسب، از نظر تو، باید چه حال و هوایی داشته باشد؟ معمولاً بیشتر افراد، توقع دارند که یک اتاق خواب، جایی برای استراحت و آرامش باشد و رنگ‌های آن، آرامبخش باشند. البته به این معنا نیست که رنگ‌های تیره یا روشن در اتاق خواب، نمی‌توانند جایی داشته باشند. تو می‌توانی برای فضای مورد نظر، رنگ‌های خنثی را انتخاب کنی و به وسیله لوازم داخل اتاق مانند روتختی، بالش، چراغ خواب یا لوازم دیگر، به اتاق خود، رنگ بدهی. به این صورت قادر خواهی بود تا با تغییر لوازم داخل اتاق، رنگ‌ها را نسبت به فصل و روحیه خود، ترکیب کنی.

اگر طرفدار رنگ‌های متنوع‌تر و بیشتری هستی، دل به دریا بزن و سلیقه خودت را دنبال کن!

از سبز خوشت می‌آید؟

سبز از بهترین انتخاب‌ها برای اتاق خواب است، زیرا هم گرما دارد، هم خنکی و تازگی، در ضمن دارای تنوع بسیاری نیز هست. رنگ سبز برای سلیقه مدرن، سنتی یا هر نوع سلیقه دیگری مناسب است. با انتخاب لوازم و مبلمان رنگی، می‌توان رنگ‌های زیبای دیگری را هم با آن ترکیب نمود و در ضمن با لوازم چوبی داخل خانه نیز همخوانی بسیاری دارد.

بیشتر بخوانید: "آتش، زندگی بخش است یا خطرناک؟ و چرا این قدر برای ما جذابیت دارد؟"

آیا قرمز رنگ مورد علاقه تو است؟

در این صورت، می‌توانی از قرمز در توالت و دستشویی اتاق خواب خودت استفاده کنی. البته احتیاط را نباید کتار گذاشت! قرمز، می‌تواند رنگ خسته کننده‌ای باشد، بنابرین سعی کن از رنگ قرمز رقیق استفاده کرده یا فقط یک دیوار اتاق خواب خودت را با آن رنگ کنی. این رنگ برای دیوارهایی که پنجره بزرگ دارند یا دیوار پشت سر تخت نیز مناسب است. نکته مهم این است که رنگ قرمز، با لولزم و مبل‌های چوبی، به هیچ وجه همخوانی نداشته و به همین دلیل بهتر است از لوازم رنگ شده و همخوان‌تر استفاده کنی.

آیا رنگ زرد را دوست داری؟

رنگ زرد، اکثراً‌ از همان قوانین رنگ قرمز پیروی می‌کند و سایه‌های رقیق و کم رنگ آن، به مراتب آرامبخش‌تر هستند.

آیا آبی را می‌پسندی؟

آبی و سایه‌های متنوع آن، رنگ‌های ایده‌آلی برای اتاق خواب محسوب می‌شوند و برای کاهش استرس تاثیر زیادی دارند. در اتاق خواب‌های سنتی، سایه‌های غلیظ‌تر رنگ آبی با لوازم قدیمی و آنتیک و همین طور آثار هنری، همخوانی بسیار خوبی دارند. برای کسانی هم که آبی تند را نمی‌پسندند، سایه‌های بسیار متنوعی از این رنگ وجود دارند.

آیا سیاه رنگ تو است؟

در بعضی از شرایط، حتی رنگ سیاه نیز می‌تواند برای اتاق خواب، مناسب باشد، البته در صورتی که با کمک لوازم سفید یا رنگ دیگر، در ترکیب آن تعادل به وجود بیاوریم. رنگ‌هایی مانند زرد یا آبی، می‌توانند با سیاه ترکیب زیبایی را به وجود بیاورند.

"خاص بودن شخصیت و معنای واقعی آن از دیدگاه بزرگان تاریخ" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن