Yasaman

دلیل ریزش مو در زنان چیست و چگونه باید از آن جلوگیری کرد؟

چند دلیل ریزش مو در زنان و راه‌های جلوگیری از این مشکل

ریزش مو، معمولاً مشکل بزرگی نیست و برای همه می‌تواند پیش ‌آید. ولی اگر این مشکل تشدید شد، آن گاه باید به دنبال دلایل آن باشی و راه حل مناسبی برای آن پیدا کنی. با "یاسمن" همراه شده تا با چند دلیل ریزش مو در زنان و راه‌های جلوگیری از آن آشنا شوی.

دلایل ریزش مو در زنان عبارتند از:

عوامل ژنتیکی: ریختن مو در زنان بیشتر مواقع مربوط به دلایل ارثی است. آندروژنتیک آلوپسیا یا الگوی ریزش موی زنان متداول‌ترین نوع و دلیل ریزش مو در میان زنان به شمار می‌آيد و نشانه آن نیز کم شدن و نازک شدن موهای روی سر است. البته برای حل این مشکل داروهای مختلفی که حاوی مینوکسیدیل بوده و یا از تکنولوژی سلول‌های بنیادی بهره می‌برند، وجود دارند که پس مراجعه به متخصص و مشاوره با او می‌توانی از آنها کمک بگیری.

استرس: ریزش مو می‌تواند در اثر فشار روحی شدید، بیماری طولانی، یا رژیم غذایی سنگین و عواقب آن که کمبود مواد معدنی، آلی و پروتئین در بدن است، به وجود بیاید. اتفاقات احساسی ناگواری مانند طلاق و مسائلی که می‌تواند با خود همراه داشته باشد، نیز می‌توانند باعث ریزش مو در زنان باشند. البته اگر دلیل ریزش موی تو، کمبود مواد غذایی است، می‌توانی با مراجعه به پزشک متخصص، رژیم غذایی صحیح و درستی را در پیش بگیری تا از بروز این مشکل، جلوگیری کنی.

دارو: بعضی از داروها مانند قرص‌های ضدحاملگی، ضدافسردگی، ضدانعقاد خون یا پادبند، ضد فشار، ضد آکنه و جوش و ضد کلسترول نیز می‌توانند به صورت موقتی باعث ریزش موها بشوند. در صورت بروز این مشکل، حتماً با پزشک خود مشورت کن.

بیشتر بخوانید: "تقویت ریشه مو به طور طبیعی در خانه و با رعایت چند نکته ساده"

شانه زدن و کشیده ‌شدن موها: محکم شانه زدن موها، بافتن یا بستن آنها به صورت دم اسبی نیز می‌تواند باعث ریزش مو در زنان بشود. البته در صورت قطع شدن عمل کشیدگی یا شانه زدن‌های محکم، موها دوباره به رشد قبلی خود باز می‌گردند و این مشکل خود به خود حل می‌شود.

سیستم دفاعی بدن: در بعضی موارد، سیستم دفاعی و ایمنی بدن، به دلیل نوعی نارسایی که می‌تواند دلیل ارثی داشته باشد، فولیکول‌های مو را به درستی تشخیص نداده و اقدام به حذف و انهدام آنها می‌کند. در این شرایط، دسته‌ای از موها به صورت دایره‌وار ریخته و پوست سر در آن قسمت نمایان می‌شود. پزشکان در بیشتر موارد برای حل این مشکل به تزریق کورتیزون متوسل می‌شوند که می‌تواند راه حل مناسبی برای این مشکل باشد.

یکی از راه‌های مخفی کردن این مسئله به صورت مقطعی و موقتی، استفاده از شامپوهای حجم دهنده به موها است که می‌توانند نقاطی را که دچار ریزش مو شده‌اند را پوشانده و تا پیدا شدن راه حلی اساسی، تو را در بهبود این مشکل یاری کنند.

"روش تقویت مو با روغن زیتون و ترکیبات طبیعی" را اینجا بخوانید.

مطالب مرتبط

رفع جای جوش صورت با ماسک چوب صندل
زیبایی

رفع جای جوش صورت با ماسک چوب صندل