Yasaman

دلیل ریزش موی سر در خانم‌ها چیست؟

آیا دلیل ریزش موی سر در خانم‌ها را می‌دانی؟

بیشتر مردم معمولاً بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو را در طول روز از دست می‌دهند؛ ولی به دلیل رشد موهای جدید در همان زمان، شاهد کم‌پشتی موها نخواهند بود. ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که چرخه رشد و ریزش موها مختل شود یا فولیکول‌های مو از بین بروند. دلیل ریزش موی سر می‌تواند این دو مسئله باشد.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، دلیل ریزش موی سر به طور کامل مشخص نشده است؛ اما معمولاً برخی عوامل در آن دخیل هستند. برای مثال، وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری‌ها، مصرف برخی داروها و...

در ادامه، دلیل ریزش موی سر در خانم‌ها را از جهات مختلف بررسی می‌کنیم.

"بهترین روش‌های علمی برای جلوگیری از ریزش مو در زنان" را اینجا بخوانید.

وراثت: شایع‌ترین دلیل ریزش موی سر بیماری‌های ارثی هستند که معمولاً به تدریج و در الگوهای قابل پیش‌بینی رخ می‌دهند. وراثت حتی با سن شروع از دست دادن موها و میزان ریزش مو نیز ارتباط دارد.

تغییرات هورمونی و بیماری‌ها: شرایط مختلفی می‌تواند باعث ریزش موها شود؛ از جمله تغییرات هورمونی و عدم تعادل ترشح هورمون‌ها در بدن که باعث ریزش موی موقت می‌شود. این امر می‌تواند به دلیل بارداری، زایمان یا شروع یائسگی رخ دهد. همچنین، مشکلات تیروئیدی نیز ممکن است دلیل ریزش موی سر باشد.

در برخی بیماری‌ها مانند آلوپسی نیز سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و موجب ریزش موی ناگهانی می‌شود. از سوی دیگر، عفونت‌های پوستی هم می‌توانند به مو و پوست سر آسیب برسانند. سایر اختلالات پوستی مانند برخی از انواع لوپوس هم ممکن است دلیل ریزش موی سر باشند.

مصرف برخی داروها: از دست دادن موها می‌تواند بر اثر مصرف داروهای ضد سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، فشار خون بالا و قرص‌های ضد بارداری ایجاد شود. مصرف بیش از حد ویتامین A نیز باعث ریزش مو می‌شود. علل دیگر ریزش مو ممکن است پرتو درمانی و شوک فیزیکی یا عاطفی مانند کاهش یا افزایش ناگهانی و بیش از حد وزن، تب بالا، جراحی یا تجربه مرگ عزیزان در خانواده باشد.

حال که دلیل ریزش موی سر را فهمیدیم، باید برای درمان اقدام کنیم. عوامل پیشگیری از ریزش مو عبارتند از: کنار گذاشتن مدل‌های موی خاص که باعث کشیده شدن موها می‌شوند، رنگ نکردن بیش از حد موها و خودداری از به کار بردن وسایل آرایش موی نامناسب و گرمایشی.

یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای ریزش مو، استفاده از روغن‌های طبیعی و گرم و ماساژ پوست سر با آن‌ها است. این کار باعث کاهش التهاب فولیکول‌های مو و مقابله با ریزش موها می‌شود.

بیشتر بخوانید: "جلوگیری ریزش مو با چند توصیه غذایی ساده"

مواضيع ذات صلة

برای داشتن موهای بلند چه باید کرد؟
زیبایی

برای داشتن موهای بلند چه باید کرد؟