Yasaman

چرا عشق و عاشقی برخی زوج‌ها پس از ازدواج از بین می‌رود؟

تکلیف عشق و عاشقی پس از ازدواج چه می‌شود؟

قبول داری که آتش عشق بین برخی زوج‌ها پس از ازدواج نیز شعله‌ور می‌ماند؛ در حالی که زوج‌های زیادی نیز هستند که به مرور زمان یا حتی بلافاصله پس از جاری شدن صیغه عقد و رفتن زیر یک سقف، عشق و عاشقی را از یاد می‌برند و انگار نه انگار شریک زندگی خود را که تا دیروز عاشقش بودند و برای خوشحالی‌اش دست به هر کاری می‌زدند، دوست دارند؟

چرا این تعهد و علاقه کم می‌شود؟ دلیل این بی‌توجهی‌های یکباره پس از ازدواج چیست؟ "یاسمن" قصد دارد امروز به این پرسش که می‌توان گفت مشکل بسیاری از زوج‌هاست، پاسخ دهد.

"هنگامی که زن دوم زندگی او هستی" را اینجا بخوانید.

روان‌شناسان معتقدند فراموش کردن عشق و عاشقی پس از ازدواج، دلایل زیادی دارد: ازدواج در سن کم و نپخته بودن افراد، نداشتن شناخت کامل از سلایق خود در مورد انتخاب شریک زندگی، پیروی از هوس و نداشتن ثبات شخصیتی یا به اصلاح زود عاشق شدن و زود فارغ شدن، عدم احساس تعهد، کمال‌گرا بودن و رفتن به دنبال نیازهای جدید پس از ارضای یک نیاز، نداشتن شور و شوق برای حفظ رابطه برای این که زوج‌ها احساس می‌کنند دیگر یکدیگر را به دست آورده‌اند و دیگر نیازی به تلاش برای حفظ رابطه خود ندارند، و بسیاری دلایل دیگر...

بر خلاف تصور، بر اساس بسیاری از پژوهش‌ها، عشق واقعی پس از ازدواج به وجود می‌آید. در ضمن، فراموش نکن عشقی که زود شعله‌ور شود، خیلی زود هم خاموش می‌شود! عشق، چیزی است که از درون انسان نشئت می‌گیرد؛ پس ناملایمات و مشکلات زندگی می‌تواند زندگی زوج‌ها را تحت تأثیر قرار دهد؛ اما نمی‌تواند عشق را بکشد!

همیشه به یاد داشته باش که وفاداری و احساس تعهد، می‌تواند عشق را حتی در سخت‌ترین شرایط نیز نجات دهد. اگر فکر می‌کنی با وجود همه سختی‌ها و مشکلات یا کاستی‌های همسرت، هنوز او را دوست داری، "یاسمن" به تو تبریک می‌گوید! برای حفظ این رابطه زیبا تلاش کن و در کنار آن، هرگز توصیه‌های زیر را از یاد نبر:

همیشه و همه جا به همسرت احترام بگذار. شخصیت همسرت را جلوی دیگران خرد نکن و نقاط ضعف و کاستی‌های او یا انتقادات خود را در خلوت به او بگو. همیشه با انجام کارهای کوچک و بزرگ، عشقت را به همسرت نشان بده و به او بگو که دوستش داری. سعی کن همسرت را درک کنی و به علایق او اهمیت بدهی. در ضمن، وقتی نیاز به تنهایی یا بودن در کنار دوستانش دارد، به خواسته او احترام بگذار و اجازه بده دنیای شخصی خود را نیز داشته باشد.

بیشتر بخوانید: "و بدین‌گونه شانس عشق را از دست می‌دهی یا آن را از بین می‌بری"

مطالب مرتبط

روانشناسی رنگ‌ها: رنگ‌ اتاق خواب خود را چگونه انتخاب کنیم؟
روانشناسی

روانشناسی رنگ‌ها: رنگ‌ اتاق خواب خود را چگونه انتخاب کنیم؟