Yasaman

به بهانه فرا رسیدن چهارشنبه سوری: شناخت آتش و علاقه ما انسان‌ها به آن

به بهانه فرا رسیدن چهارشنبه سوری: علاقه و وابستگی انسان به آتش

آتش، از قدیمی‌ترین دوستان ما انسان‌ها است. از دیرباز، رابطه نوع ما با این عنصر طبیعی، مورد کنجکاوی و کنکاش فراوان روانشناسان قرار داشته و نقش آن در زندگی روزمره‌مان، موضوعی انکار ناشدنی است. به بهانه فرا رسیدن چهارشنبه‌سوری، با "یاسمن" همراه شو تا درباره رابطه عمیق انسان‌ها با آتش، بیشتر بدانی.

نشستن در کنار یک آتش گرم به خصوص در سرما، شاید از لذتبخش‌ترین و آرامش بخش‌ترین لحظات در زندگی ما باشد. امروزه جامعه‌شناس مشهور "کریستوفر لین" از دانشگاه آلاباما، دلیل این آرامش بخشی آتش را در تکامل بشر در طول تاریخ می‌داند. این موضوع به دورانی بازمی‌گردد که انسان‌ها دور آتش گرد هم آمده و بدین گونه، زندگی اجتماعی را شروع نموده‌اند: گرما و امنیتی که آتش به آنها می‌داد، باعث ایجاد دوستی و اتحاد میان آنها می‌شد.

در مطالعاتی که "کریستوفر لین" برای مجله "روانشناسی تکاملی" Evolutionary Psychology و روی این موضوع انجام داده است، حدود ۲۲۶ نفر فرد بالغ، زمانی را به تماشای شعله‌های آتش روی صفحه تلویزیون (با صدا و جلوه‌های صمعی) نشستند. فشار خون آنها پیش از شروع آزمایش (با بازه‌های زمانی متفاوت) و پس از آن مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه این آزمایش نشان می‌دهد که فشار خون این افراد، به طور کلی پایین‌تر آمده و هر چه زمان تماشای آتش به وسیله آنها بیشتر باشد، فشار خون ایشان نیز پایین‌تر می‌آید و در نتیجه، از آرامش بیشتری برخوردار می‌شوند. به گفته "کریستوفر لین"، این تجربه، باعث اجتماعی‌تر شدن افراد نیز می‌شود.

"آداب و رسوم نوروز در میان ایرانیان!" را اینجا بخوانید.

"کریستوفر لین" اعتقاد دارد که به همین دلیل، انسان‌های غارنشین، به خاطر بهره بردن از فواید زندگی اجتماعی و شرایطی که آتش برای این منظور فراهم می‌کند، به دور آتش گرد هم آمده و در واقع شاید این کار، به آنها حس امنیت بیشتر و نوعی برتری برای حفظ بقا می‌بخشیده است. بدین گونه است که انسان امروزی، درست مانند نیاکان خود، هنوز با دیدن و شنیدن صدای جرقه‌های آتش، با حس کردن گرما و بوی آتش، احساس آرامش و دوستی بیشتری می‌کند. آتش در دوران پیش از تاریخ، شب‌های انسان‌ها را روشن کرده، به آنها گرما می‌داده و به آنها در پختن غذا کمک می‌نموده است. آتش حیوان‌های درنده و وحشی و همین طور حشرات موذی و خطرناک را دور کرده و بدین وسیله، به انسان حس امنیت ‌بخشیده و رفتار اجتماعی او را تقویت نموده است.

بیایید تا امسال، با گرامی داشتن آتش، این نعمت خدادادی، چهارشنبه‌سوری بی‌خطر و امنی را برای خودمان و اطرافیانمان برپا کنیم. حیوانات خانگی و همین طور حیواناتی که در خیابان‌ها زندگی می‌کنند را هم به یاد داشته باشیم و از ایجاد سر و صدای ترقه و نارنجک، خودداری کنیم تا این موجودات دوست داشتنی و بی‌گناه را دچار ترس و وحشت بیش از حد ننماییم. آخر آنها هم حق زندگی زندگی و احساس امنیت را دارند!

بیشتر بدانید: "داستان عمو نوروز و ننه سرما؛ یک رمانتیک قدیمی!"

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن