Yasaman

برای بخشیدن خود، این ۴ سؤال را بپرس!

می‌دانی چگونه خود را ببخشیم؟ با پرسیدن این ۴ سؤال

انسان به صورت مادرزادی اشتباه می‌کند و همین اشتباه‌ها می‌توانند زمینه‌ساز استرس، اضطراب و دیگر مشکلات بشوند! به همین دلیل برای سلامت روانی و زندگی شادتر، باید بیاموزی تا خودت را ببخشی. در ادامه با "یاسمن" همراه باش تا ۴ سؤال ضروری را به تو معرفی کند که باید برای بخشیدن خود پاسخ آنها را دانست.

۱. چه کار کرده‌ام؟

اگر برای کار بدی که انجام می‌دهی، سرزنش نشوی،‌ بخشش خود تبدیل به گول زدن خودت می‌شود. بهانه نیاور و رفتار خود را توجیه نکن، همچنین سعی نکن تقصیر را به گردن دیگران بیندازی. برای پیدا کردن ریشه رفتارت به درون خودت نگاه کن. زمانی که مسئولیت رفتارهای خود را قبول کنی، می‌توانی شروع به بخشش خود کرده و از تکرار اشتباهاتت جلوگیری کنی.

بیشتر بخوانید: "کارهای هیجان‌انگیزی که می‌توانی به تنهایی انجام بدهی!"

۲. آیا به خودم بیشتر از کسی که او را آزرده‌ام فکر می‌کنم؟

سعی کن احساسات خجالت و گناه خود را به جای نقد از خود، به همدردی تبدیل کنی. همه اشتباه می‌کنند ولی سرزنش کردن خود هیچ کمکی به آنها نمی‌کند. سعی کن خودت را جای فرد مقابل بگذاری و فکر کنی آیا کاری که کرده‌ای باعث آزردگی او می‌شود. آیا واضح اعلام کرده که از تو ناراحت است؟ با این کار می‌توانی بر احساس شرم خود غلبه کرده و بیرون از شرایط اشتباهت را جبران کنی.

۳. چگونه می‌توانم اشتباهم را جبران کنم؟

اینجا قسمت سخت ماجرا است. حالا که هدف و انگیزه خود را درک کردی و احساسات طرف مقابل را هم در نظر گرفته‌ای، باید هر کاری که می‌توانی را برای جبران اشتباهت انجام بدهی. بدون هیچ بهانه‌ای معذرت خواهی کن و متعهد شو که از این به بعد، رفتار بهتری خواهی داشت.

۴. اگر طرف مقابل مرا نبخشد چطور؟

طبیعی است، ممکن است طرف مقابل تو را نبخشد و نباید این توقع را از او داشته باشی. اما روند بخشش خود در زندگیت نباید به احساسات دیگران بستگی داشته باشد. اگر درک کرده‌ای که مشکل چه بوده و چه اشتباهی کردی و تمام تلاشت برای جبران را انجام داده‌ای، وقت آن رسیده که آن را پشت سر گذاشته و به زندگی خودت ادامه بدهی. ممکن است احساس گناه با تو باقی بماند، اما باید بدانی که با سرزنش خود درمورد مسائل گذشته، راهی از پیش نخواهی برد و برعکس به سلامت روان خود لطمه می‌زنی.

"۳ استراتژی ارزشمند برای احترام به خود!" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن