Yasaman

داستان عمو نوروز و ننه سرما؛ یک رمانتیک قدیمی!

معرفی داستان عمو نوروز و ننه سرما

حتماً تو هم در دوران کودکی خود هنگام نوروز و پایان زمستان، نام ننه سرما و عمو نوروز را شنیده‌ای. اما آیا می‌دانی داستان این دو نفر چیست؟ در ادامه با "یاسمن" همراه باش تا با داستان عمو نوروز و ننه سرما، یک رمانتیک قدیمی آشنا بشوی!

در دوران‌های قدیم پیرمردی به نام عمونوروز بود که هر سال روز اول بهار با کلاه نمدی، زلف و ریش حنا بسته، کمرچین آبی، شال خلیل خانی، شلوار قصب و گیوه تخت نازک عصا به دست از کوه به سمت شهر راه می‌افتاد.

بیشتر بخوانید: "به دست خود درختی می‌نشانم: به مناسبت روز درختکاری!"

بیرون از دروازه شهر پیرزنی زندگی می‌کرد که ننه سرما نام دارد. این پیرزن دلباخته عمونوروز بود و هر روز اول بهار صبح زود از خواب بیدار شده و خانه‌اش را تمیز می‌کرد. پس از این کار به دست و پایش حنا می‌زد و هفت قلم آرایش می‌کرد و لباس‌های فاخر خود را به تن می‌کرد.

او فرشی جلوی ایوان می‌انداخت و روی سینی زیبایی سفره هفت سین درست می‌کرد. ننه سرما همچنین منقل را آتش می‌کرد و قلیان را کنار دست خود می‌گذاشت تا هنگام رسیدن عمونوروز قلیان تازه درست کند. بعد از انجام تمام این کارها، طولی نمی‌کشید که پیرزن خسته می‌شد و یواش یواش به خواب می‌رفت.

بعد از بیدار شدن، ننه سرما دید که خوراکی‌هایی که آماده کرده دست‌خورده بودند و ذغال روی قلیان بود. اینها نشانه‌های این بودند که عمو نوروز آمده و نخواسته ننه سرما را بیدار کند. ننه سرما از اینکه نتوانسته با عمونوروز دیدار کند، ناراحت و دل‌شکسته می‌شود.

پیرزن خیلی غصه می‌خورد که چرا بعد از آن همه زحمتی که برای دیدن عمو نوروز کشیده، درست همان موقعی که باید بیدار می‌ماند خوابش برده و نتوانسته عمو نوروز را ببیند. ننه سرما هر روز پیش این و آن درد دل می کرد که چه کند و چه نکند تا بتواند عمو نوروز را ببیند؛ تا روزی کسی به او گفت چاره‌ای ندارد جز اینکه صبر کند تا دفعه دیگر باد بهاری بوزد و روز اول نوروز برسد تا بتواند عمونوروز را ببیند.

ننه سرما هم قبول کرد. اما هیچ کس نمی‌داند که سال دیگر پیرزن توانست عمو نوروز را ببیند یا نه. چون بعضی‌ها می گویند اگر این دو همدیگر را ببینند دنیا به آخر می‌رسد و از آنجا که دنیا هنوز به آخر نرسیده پیرزن و عمو نوروز همدیگر را ندیده‌اند!

"تهیه سبزه عید به روشی خاص و جدید با استفاده از خوشه‌های گندم" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن