Yasaman

آداب و رسوم نوروز در میان ایرانیان!

معرفی آداب و رسوم نوروز در میان ایرانیان!

با نزدیک شدن به پایان سال و همچنین شروع عید نوروز، قصد داریم تا تو را با این رسم باستانی ایرانیان آشنا کنیم. اگر می‌خواهی بدانی که عید نوروز و جشن‌های آن در میان ایرانیان از کجا ریشه گرفته، در ادامه این مطلب را بخوان.

تاریخچه نوروز:

تاریخ و منشا پیدایش نوروز به صورت دقیق مشخص نیست. در این زمینه، برخی روایات تاریخی،‌ آغاز نوروز را به بابلیان نسبت داده و ادعا می‌کنند که عید نوروز و رواج آن به سال ۵۳۹ قبل از میلاد و در زمان حمله کوروش به بابل باز می‌گردد.

با این که در نوشته‌های به دست آمده از دوران هخامنشیان، اشاره مستقیمی به برگزاری جشن نوروز نشده، اما اسناد و حکاکی‌های موجود نشان‌دهنده آن است که آنها نیز با این جشن باستانی آشنا بودند.

بیشتر بخوانید: "نوروز، آغاز سال خورشیدی و شروع فصل بهار"

رسم و رسوم نوروز در ایران:

هر ساله ایرانیانی که این عید باستانی را جشن می‌گیرند، آداب و رسومی را انجام می‌دهند که تکامل‌گر عیدنوروز و زیبایی آن هستند. اولین قدم آمادگی برای عید نوروز را می‌توان خانه‌تکانی نامید. ایرانیان سعی می‌کنند پیش از فرارسیدن نوروز، خانه‌های خود را تمیز و مرتب کنند.

سنت دیگری که از قدیم برای نوروز باقی مانده، سبزه سبز کردن است. در دو هفته پایانی زمستان، مشتی گندم، جو یا هر دانه دیگر را درون پارچه نم‌دار می‌پیچیم تا جوانه بزند. از این جوانه‌ها سبزه‌های زیبایی به وجود می‌آیند که نماد رشد بوده و جلوه خاصی به سفره هفت سین می‌بخشد.

سفره هفت سین از کلیدی‌ترین نمادهای عید نوروز بوده که حداقل با ۷ مورد از وسایل و خوراکی‌هایی تزئین می‌شود که نام آنها با حرف س شروع می‌شوند. هر سین این سفره نماد خاصی بوده که همگی نشانه برکت، شادی، سلامتی و زندگی هستند.

از دیگر رسوم نوروز می‌توان به دید و بازدید از عزیزان، یا همان عیددیدنی اشاره کرد. در ایام نوروز، افراد به خانه دوستان و عزیزان خود می‌روند و با آنها دیداری تازه می‌کنند. در این دوران تمام کدورت‌ها کنار گذاشته شده و سالی جدید توأم با محبت و دوستی را آغاز می‌کنند.

افراد برای بازدید از منزل عزیزان خود لباس‌های نو و تمیز به تن می‌کنند که آن هم نشانه جدید شدن زندگی با سال جدید است. با بازدید از منزل دیگران، هدیه‌هایی هم دریافت می‌کنند که عیدی نام داشته و معمولاً رسم است که بزرگ‌ترها آن را به کوچکترها بدهند. ایرانیان در این دوران همچنین به زیارت اهل قبور رفته و عید نوروز را در کنار آنها هم جشن می‌گیرند.

"یک ایده خاص برای سفر نوروزی: اقامتگاه بوم گردی مازیار آل داوود (آتشونی)" را اینجا بخوانید.

مواضيع ذات صلة

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن
سلامتی

فیلم آموزش چند حرکت اسکوات بدون وزنه برای فرم دادن به بدن