Yasaman

امشب ماه بزرگ‌تر و نورانی‌تر از شب‌های دیگر می‌درخشد!

ابرماه امشب بزرگ‌ترین و نورانی ترین ماه سال است!

امشب، شب ابرماه است! آیا می‌دانی ابرماه چیست؟ کافی است که امشب نگاهی به آسمان بیندازی تا متوجه منظور "یاسمن" بشوی! ابرماه یا ماه‌افروختگی، پدیده‌ای است که در آن ماه کامل نسبت به شب‌های دیگر سال، از درخشش بیشتری برخوردار بوده و اندازه آن نیز بزرگ‌تر است. نکته جالب اینجا است که ابرماه امسال، بزرگترین ماه کامل در هفتاد سال گذشته است!

امسال، از لحاظ علم ستاره‌شناسی، سال خاصی به شمار می‌آید. به این دلیل که ابرماه امشب، بزرگ‌ترین ابرماه پس از گذشت ۶۹ سال است! بله! درست شنیده‌ای! از سال ۱۹۴۸ تاکنون، چنین ماه کامل بزرگی دیده نشده و تا سال ۲۰۳۴ نیز چنین اتفاقی نخواهد افتاد!

"دریای آونگان، نمایشگاهی از هنر مدرن ایران و عرب در موزه هنرهای معاصر تهران" را اینجا بخوانید.

البته، ابرماه پیشین، در ماه اکتبر گذشته اتفاق افتاده و در ماه دسامبر نیز ابرماه دیگری پیش رو داریم. ولی چیزی که ابرماه امشب را متمایز می‌کند، از همیشه نزدیک‌تر شدن ماه به زمین است و همین موضوع باعث می‌شود که امشب، ماه حدود ۱۴ در صد بزرگ‌تر از اندازه واقعی و ۳۰ درصد نورانی‌تر از همیشه به نظر برسد.

بیشتر بخوانید: "طلای آبی نمایشگاهی از آثار هنرمندان معاصر ایرانی در تهران"

برای دیدن ابرماه امشب، "یاسمن" به تو توصیه می‌کند که موقعیت را از دست نداده و روی پشت بام، یا به دامن طبیعت بروی تا این رویداد نادر را با چشمان خود ببینی (البته افراد بسیاری به جای نگاه کردن با چشم غیرمسلح، با مبایل یا گوشی از این رویداد فیلم برداری خواهند کرد! حاضرم شرط ببندم!) در عظمت و زیبایی آن غرق شوی و پی به شکوه طبیعت ببری.

مطالب مرتبط

ساخت شیشه‌های زیبا با تزئین حیوانات برای میز آرایش تو
سبک زندگی

ساخت شیشه‌های زیبا با تزئین حیوانات برای میز آرایش تو