Yasaman

آشنایی با مضرات کلاژن برای بدن

مضرات کلاژن برای بدن

کُلاژن یکی از پروتئین‌های اصلی و ضروری برای عضلات، پوست، ناخن و به خصوص مو است. گاهی اوقات با کاهش میزان کُلاژن طبیعی بدن، استفاده از کلاژن مصنوعی، چه به صورت قرص و چه به صورت کرم، لازم می‌شود. البته این کلاژن مصنوعی می‌تواند برای بدن ضررها و آسیب‌هایی را نیز داشته باشد که بعضی افراد از وجود آن‌‌ها خبر ندارند.

به گفتۀ یکی از متخصصان، قرص‌های کلاژن ضررهای شایع یا به خصوصی ندارد، زیرا از موادی طبیعی و بی ضرر برای بدن تشکیل شده است. اما از سویی دیگر، بعضی دانشمندان معتقدند هر چند که کورتیزون از مواد طبیعی تشکیل شده است، اما مصرف بی اندازه و یا بدون مشورت پزشک آن می‌تواند به آسیب دیدگی بدن، به خصوص در نواحی معده و سیستم گوارش منجر شود.

با توجه به این که افراد بسیاری در نتیجۀ مصرف قرص‌های کلاژن دچار اضافه وزن قابل توجه شده‌اند، بنابراین اگر بخواهی وزنت را کم کنی یا این که رژیم غذایی گرفته‌ای، بهتر است از مصرف قرص‌های کلاژن خودداری کنی. البته این قرص‌ها برای افراد لاغر و کسانی که مایل به اضافه کردن وزنشان باشند، بهترین راه حل به شمار می‌آیند.

شایع‌ترین عوارض جانبی مصرف هر نوع کلاژن هیپرکلسمی، یبوست، درد استخوان، خستگی، ضربان نامنظم قلب و حساسیت به مواد حساسیت زا یا مواد غذایی دیگر هستند. برای مثال،کلاژن می‌تواند موجب آزاد سازی فراوان کلسیم در بدن شده و در نتیجه باعث دردهای استخوان و مفاصل شود. هم چنین شخص ممکن است به مکمل‌های کلاژن حساسیت داشته باشد چون این مکمل‌ها حیوانی هستند. بنابراین فرد باید قبل از مصرف این مکمل‌ها با متخصصان پوست مشورت کرده و از عدم وجود منع پزشکی در مصرف آ‌ن‌ها اطمینان حاصل کند.

مواضيع ذات صلة

برای داشتن موهای بلند چه باید کرد؟
زیبایی

برای داشتن موهای بلند چه باید کرد؟